Terme Belediye Meclisinden Kudüs Kararına Kınama!

08/12/2017

Terme Belediye Meclisi, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma açıklamasına tepki göstererek, ortak deklarasyon yayınladı.

Terme Belediyesi Meclisi Aralık Ayı toplantısı gerçekleştirildi. Terme Belediyesi meclis toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda gündem maddelerinin görüşülmesine geçilmeden önce, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını kınayan bildiri okundu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan ve Kudüs’ün, üç semavi din içinde hakkaniyet temelli özgürlük ve barışı arayan Ortadoğu’nun yüreği olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Şenol Kul, "Bütün dünya Müslümanları gibi Terme Belediyesi ve meclis üyeleri olarak ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına yönelik kararını şiddetle kınıyoruz. Bu kararın şiddetle karşısında olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Kudüs, Müslümanların ilk kıblesidir" dedi

Daha sonra Belediye Başkanı Şenol Kul tarafından okunan ve Terme Belediye Meclisi tarafından onaylanan kınama bildirisi şöyle oldu.

 

TERME BELEDİYE MECLİSİNİN KUDÜS İÇİN KINAMA BİLDİRİSİ
1-Bugün insanlığın kadim şehri ve İslam’ın ilk kıblesi Kudüs haksızca bir teşebbüsle karşı karşıyadır. İnsanlığı, kadim geleneği, uluslararası hukuku hiçe sayan pervasız bir anlayış Kudüs’ü, Filistin coğrafyasında haksız bir yaklaşımla İsrail’in başkenti yapma gayreti içerisindedir.
2-Bilinmelidir ki; Kudüs nice Peygamberin hatırasını barındıran bir İslam şehridir. Kudüs, tarihten beri, farklılıklar içinde bir arada yaşama tecrübesinin en muhteşem örneğidir.
3-Kudüs her bir Mümin’in canından, malından aziz bildiği mukaddes bir şehirdir. Kudüs sadece Filistin ve Mescid-i Aksa civarında yaşayan Müslümanların değil, tüm dünya Müslümanlarının ortak meselesidir.
4-Kudüs ve Mescid-i Aksa Müslümanlara Hz. Peygamber’in müjdesi ve emanetidir. Mekke ve Medine Müslümanlar için ne ise Miraç mucizesinin gerçekleştiği Kudüs de odur. Kudüs’ün statüsü sadece siyasi bir konu olarak değerlendirilemez.
5-O herhangi bir ülkedeki herhangi bir toprak parçası değildir. Onun İslam tarihi boyunca Müslümanlarca titizlikle korunan Daru’s-Selam yani barış yurdu olma niteliği bu gün yıkılmak istenmekte, böyle bir teşebbüsle barış yurdunun çatışma yurdu haline getirilmesi hedeflenmektedir.
6-Kudüs’ü insaf yoksunu bir avuç azınlığa teslim etme gayreti sağduyuyu ortadan kaldırmak ve insanlığın vicdanının sızlamasına sebep olmaktır. Birlikte yaşama kültürüne, huzura, barışa ve güvenliğe vurulan bir darbedir.
7-Terme Belediye Başkanlığı ve Meclisi her türlü işgal ve zulme rağmen yıllardır Mescid-i Aksa’nın muhafızlığını yapan Filistinli mazlum Müslümanların yanındadır, yanında olmaya ve her türlü desteği sunmaya devam edecektir.

Meclis üyelerinin tamamı da konuşmaya katıldıklarını ifade ederek, açıklamanın kabul edilemez olduğunu vurgulayarak bildiriyi imzaladılar ve toplantı gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.

Habere Ait Görseller

Benzer Haberler