Terme’de Son 1 yılda Bin Sokak Hayvana Şefkat Eli

01/02/2018

Terme Belediye tarafından sokak hayvanları için oluşturulan geçici hayvan barınağına yeni üniteler yapılarak, daha donanımlı hale getirildi. Terme Belediye Başkanı Şenol Kul geçen bir yılda yaklaşık bin sokak hayvanının bakımını, tedavisini ve aşısını yaptırdıklarını söyledi.

Terme Belediyesi başıboş ve sahipsiz hayvanların rehabilitasyonu kapsamında Geçici Hayvan Bakımevi hizmetini sürdürüyor. Belediye Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesinde kurulan barınağa yeni üniteler eklenerek daha donanımlı hale getirildi.

Yapılan çalışmalar kapsamında küpesiz sokak hayvanları Terme Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü görevlileri tarafından özel araç ile toplandıktan sonra geçici hayvan barınağına getiriliyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi hayvan barınağına transfer edilmeden önce Geçici Hayvan Barınağına yerleştirilen sokak hayvanları burada en fazla 3 gün konaklıyor. Yem ve su ihtiyaçları karşılanan sokak hayvanları daha sonra Samsun Büyükşehir Belediyesi Hayvan Barınağına transfer ediliyor.

Geçici hayvan barınağı alanında yavru köpek, yetişkin köpek, ve kediler için özel alanlar bulunuyor. Vatandaşlar tarafından sokağa bırakılmış, terk edilmiş ve yardıma muhtaç durumda kalan sokak hayvanları geçici hayvan barınağına getirilerek burada veterinerler tarafından ilk bakımları yapılıyor. Özellikle kış aylarında sokaklarda yiyecek bulmakta güçlük çeken hayvanların barınakta yiyecek ihtiyaçları karşılanıyor.

Terme’de son bir yıl içinde yaklaşık 1000 sokak hayvanına yardım eli uzatan Terme belediyesi, Köpek, Kedi, At, Eşek gibi sahipleri tarafından sokağa terk edilmiş hayvanların yanı sıra doğal yaşam alanında yaralı halde bulunan karaca, kuğu, şahin gibi hayvanlar için de aynı hizmeti uyguluyor. Samsun Büyük Şehir Belediyesi Hayvan Barınağında rahabilite edilen sokak hayvanları Terme Belediyesi tarafından barınaktan alınarak doğal yaşam alanlarına geri bırakılıyor.

 

YAŞAM ALANLARINI ONLARLA PAYLAŞIYORUZ

Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, sokak hayvanları ile birlikte aynı yaşam alanlarını paylaştıklarını ve onlarında bizler gibi Allah tarafından yaratılan canlılar olduğuna dikkat çekerek, “ilçemizde sokak hayvanları için her türlü çalışmayı yürüyoruz. İlçemizde çeşitli noktalara mamamatik yerleştirdik. Haricinde özellikle kış aylarında çevreye sokak hayvanları için yem bırakarak, hayvanların beslenmesini sağlıyoruz. Son olarak da yine sokak hayvanları için ilçemizin ihtiyaçlarından biri olan geçici hayvan barınağına yeni üniteler ekleyerek daha da geliştirdik. Sokağa bırakılan ve çaresiz kalan hayvanları barınağımıza getirerek gerekli müdahalelerini yaptıktan sonra kısa süreli yaklaşık 3 gün orada konaklatıyoruz. Ardından da Büyükşehir Belediyemizin hayvan barınağına götürüyoruz. Burada sağlık kontrolleri yapılan ve rehabilitasyonu tamamlanan sokak hayvanlarını yeniden oradan alarak doğal yaşam alanlarına geri bırakıyoruz. Bizim için her canlının özel bir yeri var. Bizler de o canlılara gerekli şefkat elini uzatıyoruz.” şeklinde konuştu.

Habere Ait Görseller

Benzer Haberler